Avrupa Dayanışma Programı projemizle Sinop’ta 6 ay kalan Çek Cumhuriyeti’nden gelen veteriner gönüllümüz Linda Mouyabi memleketine döndü. Linda Sinop ve Gerze’deki hayvan barınaklarında çalıştı. Sinop ve Gerze Belediyelerinin veteriner hekimlerinin kısırlaştırma ameliyatlarına asiste etti. Antiparazitik tedaviler ve aşılar uyguladı, barınak köpeklerinin genel sağlığını izledi ve herhangi bir hastalık veya yaralanmaya acil tıp müdahalesi yaptı. Araba kazalarından sonra hayvanları tedavi etti, yaralarını temizledi ve bulaşıcı hastalıkları olan hasta hayvanları tedavi etti.
Yoğun bakım sağlamak için hayvanları evine götürdü ve evde özel bakım ve tedavilerini yaptı. Yavru kedileri büyüttü ve iyileşen köpekleri düzenli yürüyüşlere çıkardı. 70 kediye mikroçip takma sürecinde yardımcı oldu ve sahipsiz anne köpeğin yavruları ile birlikte bulunduğu yerden güvenli bir yere taşınmasını sağladı.
Linda ayrıca hiç kimsenin yapmadığı bir şey yaptı. Barınakta bulunan bünyesi zayıf ve hasta 3 köpeği sahiplendi. Önce onları iyileştirdi. Sonra memleketine götürmek üzere evrak işlemlerini başlattı.
Linda’nın fedakar çalışmaları sayesinde birçok kedi ve köpek tekrar hayata geri döndü. Gönüllülük süresince göstermiş olduğu özverili çalışmalarından ötürü kendisine çok teşekkür ediyoruz. Linda’yı çok özleyeceğiz.