2021-1-TR01-ESC51-VTJ-000037031 nolu “Sihirli Eller” adlı Avrupa Dayanışma Programı projemiz ile kısa ve uzun dönem olmak üzere hem gönüllü ağırlıyoruz, hem de gönüllü gönderiyoruz. İşte projemizde yer alan gönüllülerimiz ve faaliyetleri:

 

 

 

 

 

Massinissa Zeghouani

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Association Educative et Culturelle Arc en Ciel, Cezayir

Faaliyet Tarihleri: 01.06.2022 – 31.05.2023

Daha evvelden de stajyerimiz olan Massi, sayısız sahipsiz dostumuza doktor olarak şefkatli elleriyle baktı. Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’ndeki (Sinop Barınağı), Gerze Barınağı ve sokaklarda yaşayan birçok kedi ve köpeğin tedavilerini yaptı ve iyileşmesini sağladı. Sinop ve Gerze Belediyelerinin veteriner hekimlerine ameliyatlarında asistanlık yaptı ve birçok ameliyat tekniği (Ovariohisterektomi, fıtık, travmatik cerrahi, ampütasyon, vb) uygulama fırsatı elde etti. Bulaşıcı hastalıklar, parazitik, mantar hastalıkları, dahiliye tanı ve tedavisi, ameliyat sonrası bakım, hasta ve bebeklerin günlük kontrolleri, özellikle bebekler ve hastalara özel yemek pişirme, barınaktaki 300 köpeğin ve 50 kedinin beslenmesi, acil tıp ve tedavi protokollerini uygulaması gibi sayısız görevler üstlendi. Kendi odasında yoğun ve özel bakıma ihtiyacı olan hayvanların yaşaması için çalıştı. Böylece faaliyeti süresince hayvanlarımız için tam zamanlı (7/24) çalıştı.

Massi ayrıca derneğimizin tüm kermes ve tezgah satışlarında görevler aldı. Satmak için ürünler geliştirdi. Derneğimizin ayakta kalabilmesi için çok çalıştı.
Bütün bu özverili çalışmalarından ötürü Massi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Massi’yi çok özleyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

Tuğçe Özgün

Ev Sahibi Kuruluş: Asociacion Cultural Integra, İspanya

Gönderen Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 01.07.2022 – 23.06.2023

Tuğçe faaliyeti boyunca ev sahibi kuruluş olan Asociacion Cultural Integra’ya gelen Erasmus gönüllülerine adaptasyon süreçlerinde yardımcı oldu. Onlara ön bilgiler verip, onlara A Coruña şehri ve ofislerdeki görevleri hakkında sunumlar hazırladı. Gönüllülere, işlerine başlamadan önce, A Coruña’daki gönüllülük veya staj deneyimlerine hazırlık amacıyla başlangıç eğitimleri hazırladı. Gönüllülerle düzenli değerlendirme toplantıları yaptı. Gönüllülerin gelişimleri ve memnuniyetlerini ölçmek için periyodik değerlendirmeler  yaparak final raporlarını hazırladı. İspanya kültürünü, dilini,  Galiçya halkını, sosyal etkinliklerini deneyimledi. İspanyolca dil becerilerini geliştirdi. Kültürlerarası hassasiyet, iletişim ve liderlik becerilerini geliştirdi. Bu proje sayesinde Tuğçe kişisel, sosyal, mesleki ve kültürel yönden kendini geliştirdi.

 

 

 

 

 

Andrea Aliende Armendia

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Gönderen Kuruluş: Asociacion Building Bridges, İspanya

Faaliyet Tarihleri: 01.06.2022 – 29.07.2022

Andrea hizmeti boyunca sokak hayvanları için sosyal mağazamızın işletme sorumluluğunu üstlendi. Evlat edinilen ve yeni hayatına gidene kadar bakılması gereken köpeğe de baktı. Ayrıca derneğin koruması altındaki kedi ve köpeklerle ilgilendi. Çevreyi kurtarmak için geri dönüşüm çalışmaları yaptı ve yeşil gruplara katıldı.

 

 

 

 

 

 

Mayar Hussian Muhamed Said

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Have A Dream, Mısır

Faaliyet Tarihleri: 10.07.2022 – 04.09.2022

Mayar faaliyeti boyunca, hem Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi (Sinop Belediyesi Hayvan Barınağı)’nda, hem de Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışmalar yaptı. Ortopedi, kastrasyon ve sterilizasyon operasyonlarına katıldı. Hastalıkların ve yaralanmaların sebeplerini belirlemek için hayvanları röntgen, ultrason ve kan testleri ile inceledi. Viral hastalıklara karşı teşhis, tedavi ve aşılamada yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

 

Bojana Simić 

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Vega Youth Center, Sırbistan

Faaliyet Tarihleri: 01.07.2022 – 26.08.2022

Bojana faaliyeti boyunca hem Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi (Sinop Belediyesi Hayvan Barınağı)’nda hem de Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışmalar yaptı. Barınakta sahipsiz kedi ve köpeğin, kısırlaştırma operasyonlarında ve tedavilerinde belediyemizin Veteriner Hekimi Volkan Tuncay’a asistanlık yaptı. Yaban hayatı merkezinde ise yaban hayvanlarının hastalık ve yaralarının teşhisi, rehabilitasyonlarının yapılması, röntgen ve ultrasonlarının çekilmesi, kan örneği alınması, serum verilmesi, hayvanların davranış ve alışkanlıklarının araştırılması, ameliyatlara asiste edilmesi ve öksüzlere yoğun bakım sağlanması görevlerini üstlendi.

 

 

 

 

 

 

Iva Moçi 

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Center for Bridging Communities, Arnavutluk

Faaliyet Tarihleri: 06.07.2022 – 31.08.2022

Iva sahipsiz dostlarımız için Veteriner Hekim Volkan Tuncay’la birlikte barınakta çalıştı ve tedavi, ameliyat ve kontrollerde asistanlık yaptı. Kedi ve köpeklerde ilk yardım, kedi ve köpek kısırlaştırılması, dahiliye tanı ve tedavisi, Distemper, Panleukopenia ve Parvoviral Enteritis tedavisi ve günlük kontrolleri konusunda deneyim elde etti. Iva ayrıca Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde, merkezdeki veteriner hekimlerle birlikte, hasta ve öksüz sincaplar, yabani kuşlar vb. için çalıştı. Teşhis, tedavi ve onları tekrar doğaya salmak konularında görevler üstlendi.

 

 

 

 

 

 

Safa Maaouia

Ev Sahibi Kuruluş: Eğitim Programları ve Evrensel ve Kültürel Aktiviteler Derneği

Gönderen Kuruluş: Association de Volontariat, Tunus

Faaliyet Tarihleri: 02.07.2022 – 27.08.2022

Safa faaliyeti süresince Spastik Çocuklar Derneği’nde çalıştı. Engelli çocuklarla konuşma, yazı yazma, dış mekan oyunları, müzik gibi faaliyetlerle sosyal beceri ve davranışlarının geliştirilmesi, ince kas motor gelişimi, duyusal bütünleşme çalışmaları yaptı.

 

 

 

 

 

Kseniia Bondarenko

Ev Sahibi Kuruluş: Eğitim Programları ve Evrensel ve Kültürel Aktiviteler Derneği

Gönderen Kuruluş: Krasnoyark Regional Non-Governmental Organization For Non-Formal Education And Intercultural Communication “INTERRA”, Rusya Federasyonu

Faaliyet Tarihleri: 11.07.2022 – 05.09.2022

 

Kseniia faaliyeti süresince Spastik Çocuklar Derneği’nde çalıştı. 2 ay boyunca sanat terapisi, atölye çalışmaları, spor, müzik, dans, el sanatları ve geziler gibi geniş kapsamlı organizasyon, eğitim ve eğlence etkinliklerinde hem personele hem de gençlere yardımcı olarak günlük aktivitelere katıldı. Engelli gençlere hem öğretmen ve hem de arkadaş oldu ve böylece rehabilitasyon merkezinde kalmalarını kolaylaştırdı ve öğrenmelerine destek oldu.

 

 

 

 

 

Hazem Othman Esmail Saleh Ahmed

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Have A Dream, Mısır

Faaliyet Tarihleri: 06.12.2022 – 02.02.2023

İki ay Sinop ve Gerze barınağında çalışan Hazem, veteriner hekimlerimizin gözetimi altında tıbbi tedavi ve aşılama görevlerini üstlendi. Ayrıca cerrahi operasyonlarda ve kısırlaştırma ameliyatlarında veteriner hekimlere asiste etti.

 

 

 

 

 

 

Ermir Shehaj 

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Center for Bridging Communities, Arnavutluk

Faaliyet Tarihleri: 07.01.2023 – 06.03.2023

Ermir hem Sinop ve Gerze barınaklarında çalıştı. Veteriner hekimlerimizin gözetimi altında tıbbi tedavi ve aşılama görevlerini üstlendi. Cerrahi operasyonlarda ve kısırlaştırma ameliyatlarında veteriner hekimlere asiste etti. Ayrıca derneğimize gelen bir çok ihbara koştu. Zayıf ve hasta olan kedi ve köpeklerin evde bakımlarını yaptı. Ermir bizler için çok özverili çalıştı.

 

 

 

Višnja Senić

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Centar za osobni i profesionalni razvoj Syncro – Synergy Croatia, Hırvatistan

Faaliyet Tarihleri: 13.02.2023 – 12.04.2023

 

Visnja faaliyeti boyunca belediyemizin veteriner hekimi Volkan Tuncay ile birlikte barınağımızdaki sahipsiz dostlarımızın kısırlaştırma ameliyatlarına asiste etti. Barınakta bulaşıcı hastalıkları teşhis ve tedavi etti, yaralı hayvanların bakımını yaptı ve bebeklerin aşılarını yaptı. Višnja çok profesyonel ve özverili bir şekilde çalıştı ve bir çok dostumuzun iyileşmesini kolaylaştırdı.

 

 

 

 

 

Aleksandra Głowacka

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Gönderen Kuruluş: Stowarzyszenie Jeden Swiat, Polonya

Faaliyet Tarihleri: 06.03.2023 – 03.05.2023

Aleksandra faaliyeti süresince barınağımızdaki sahipsiz dostlarımızın genel muayenelerini yaptı. Hastaların yaralarını temizledi, serum taktı, parazit tedavilerini yaptı ve yavru köpeklerin aşılarını vurdu. Belediyemizin veteriner hekimine ameliyatlarında asiste etti. Ayrıca, distemper ve solunum yolu enfeksiyonu olan hayvanları tedavi etti ve küçük kedi yavrularının bakımlarını sağladı.