Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Hikayeni Anlat” ile Romanya’ya giden Şemşule Ertaş memlekete döndü. 6 ay Dragaşani ve Ramnicu Valcea’da kalan Şemşule, Romen ortağımız Asociatia Forumul Cetatenesc pentru Actiune Sociala si Educatie Civica’nın bir çok faaliyetine katıldı. Çocuk ve gençlerle online dersler yaptı. Çevre temizliği faaliyetlerine katıldı. Çevre ile ilgili konferanslara katıldı. Yerel halkı tanıdı. Kültürümüzü tanıttı. Romence öğrendi ve daha çok fazlasını aşağıda Şemşule’nin kaleminden öğrenebilirsiniz. Bir gencimizin daha hayatına bir şeyler kattığımız için mutluyuz. Gençlerimize bu olanakları tanıdığı için Avrupa Komisyonu’na ve Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.
İşte Şemşule’nin yazısı:
*Pandemiden ötürü saha çalışmalarımız çok fazla olmadı. Ancak buna rağmen faydalı olabilmek için Dragaşani de online olarak birçok seminer ve sunum çalışmalarımız oldu. Öğrencilerin ve yerel halkın daha bilinçli olmaları adına bazı çalışmalar yaptık. Bunlardan bazıları plastik ve atık yönetimi (uzun ömürlü tekstil poşetler, yeniden kullanılabilir şişeler, yalıtımlı kupalar vb.), çevre temizliği (Dragaşani çevre yolu çöp toplama etkinliği), konferans katılımı (ekolojik eğitim, sosyal içerme ve dayanışma konularında sunumlar),
üçer grup halinde köylere gidip köy halkının sorun ve geçim durumlarını araştırma (treasure hunt project) kültürler arası etkinlik çalışması (yemek, müzik, dans vb.) gibi çalışmalara katıldım.
*Ev sahibi kuruluşa daha önceki tecrübelerimden faydalanarak elimden gelen her türlü yardımda destek olmaya çalıştım. Ayrıca Türkiye’nin zengin mutfağını tanıtma ve yaptığım çeşitli yemeklerden tattırma fırsatını sundum.
*Bu proje bana daha önce deneyimlemediğim birçok şey öğretti. Dünyanın farklı yerlerinden insanlarla tanışmamı ve onlarla arkadaş olmamı sağladı.
Kendi varlığımı yabancı olduğum bir ülkede ve yabancı olduğum diller arasında kendimi ifade edebilme güçlüğü ile hissedebilme dirayetini görme fırsatını verdi. En önemlisi yeni bir dil öğrenmem ve kendimi yetiştirmem konusunda ufkumu genişletti.