Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Büyük Düşün” ile uzun dönem Paredes, Portekiz’e giden Mert Ayduman’nın faaliyeti sona erdi. Portekizli ortağımız Embaixada da Juventude’de 11 ay gönüllülük yapan Mert’in serüvenini ondan dinleyelim!

 

Kurumumun ilk uzun dönem gönüllüsüydüm. Süreç boyunca benden istenilen geri dönütlerle onların gelişmelerine katkı sundum. Etkinliklerinde hem organizasyonda hem de katılımcı tarafında bulundum. Organize ettiğim etkinlikler sayesinde kurumumu tanıttım ve yeni insanların kurumumun yaptığı işlerin farkında olmasını sağladım. Tanıştığım yüzlerce insana kurumumdan bahsedip sundukları fırsatlardan haberdar olmalarını sağlayarak kurumumun kapasitesini geliştirdim. Katılımcı olarak bulunduğum etkinliklerde kurumumu iyi temsil ederek kurumum için pozitif bir imaj yarattım.

Gönüllü evinde komünite sistemleri ve politikalar geliştirdim ve ürettim. Yeni gönüllülerin eve uyum sağlamasını kolaylaştırdım. İlk aylarında olan gönüllülere o ana kadar edindiğim tecrübelerle bilmeleri gereken şeyleri anlattım(eve ulaşımda kullanacakları otobüs saatlerinden tut Portekiz ve Avrupa hakkımdaki bilgilerime kadar her şey)

Bazı Türk gönüllüler için gereken yerlerde tercümanlık yaptım. İngilizce dersleri verdim. Tüm gönüllüler için Portekizce dersleri verdim, dersler dışında da yeni şeyler öğrettim.

Çeşitli oyunlar ürettim, çeşitli planlarla çıkageldim, kurumuma sosyal olarak pozitif bir katkı oldum.

Kültürümü öğrettim.

Bana Ne Katkısı Oldu?

Normal hayatımda karşılaşamayacağım senaryolarla karşılaştım, insanlarla tanıştım, edinemeyeceğim bilgiler edindim.

Yeni bir kültür öğrendim, içinde yaşadım.

Portekizce öğrendim. Haliyle diğer latin dillerini de daha iyi kavrar duruma geldim.

İngilizce ana dilim gibi oldu.

Stresten uzak bir yıl yaşamış oldum.

Programımın sonunda koordinatörümle birlikte çalışmaya karar verdik.

Liderlik ve organizasyonel becerilerim arttı.

Dünya vatandaşlığımın daha çok farkına vardım.

Artık daha özgüvenliyim.

Aslında bazı şeylerin gözümde büyüttüğüm kadar zor olmadığını gördüm.

Çok güzel arkadaşlıklar edindim.

Daha sağlıklı beslenmeye başladım.

Sanat becerilerimi geliştirdim.

Kişisel olarak çok büyüdüm. Kendimi 1 yıl öncesiyle kıyasladığımda farkları görebiliyorum.

İsteklerimin farkına vardım.

Fotoğrafcılık ve videografinin temelerini öğrendim.

İşte Görevlerim!

 • Türk Yemekleri Tarifleri Kitabı
  Dünya Kitap Günü için Türkçe yemek tarifleri kitabı oluşturduk ve Embaixada da Juventude(EJ’s) sosyal medya platformlarında yayınladık.
 • EJ Evi Hakkında Video
  Düzenleme becerilerimi geliştirmek için videolar çektim ve bir video oluşturdum. Orijinal planımdan bir dakika daha kısaydı.
  Portekizce Dersleri
 • Haftada bir kez Portekizce derslerine katıldım, ayrıca kendim çalıştım ve çalıştım. OLS’ye göre artık Portekizce B1 seviyesindeyim.
 • İngilizce dersleri
  Diğer gönüllülere İngilizce öğrettim. Ayrıca diğer gönüllüler tarafından düzenlenen İngilizce derslerine katıldım.
  https://www.instagram.com/p/COOBUaAhVAy/
 • Duolingo
  Diğer gönüllülerle dil öğrenmek için Duolingo yarışmaları ve motivasyon grupları oluşturdum. Bu bir başarıydı, çoğu insan hala düzenli olarak yapıyor, kişisel olarak 56 günlük bir serim var.
 • Yaşlı evi
  10 ay boyunca 6 kez yerel bir yaşlı evine (Ser Sosyal) gittik. Onlar için etkinlikler hazırladım ve kolaylaştırdım, bu etkinlikler şunları içeriyordu:
  – Türk kart oyunu (Pişti), Türk kahvesi, Türk şarkısı ile Türk kültürünü öğretmek.
  – Kullanılmış plastik şişelerden bowling ve voleybol yarışması düzenlenmesi
  – Portekiz oyunları da dahil olmak üzere onlarla farklı türde oyunlar oynamak.
  Onlarla da bol bol sohbet edip vakit geçirdim ve arkadaşlıklar kurdum. Ayrıca adı Alice da Fruta olan yaşlı bir bayanla da mektuplaştım.

 • Topluluk bahçesi
  EJ evinde bulunan topluluk bahçesi hakkında, arılar için bir yer inşa etmek, bahçeye tohum dikmek ve karar vermek, çalıları şekillendirmek, çimleri kesmek, kullanılmış kahveyi gübre olarak kullanmak, bitkileri sulamak gibi beyin fırtınası yaptım ve fikirler oluşturdum. , yürüyüş yolunda büyüyen yabani otlarla uğraşmak, bahçecilik hakkında genel bilgileri öğrenmek…
 • Çıktı Arı Oteli
  EJ için bir KA1 projesi yazma
  Ben ve diğer 3 gönüllü, ev sahibi kuruluş olarak EJ ile fiziksel ve zihinsel sağlık hakkında bir gençlik değişim projesi yazdık. Maalesef kabul edilmedi ama güzel bir deneyimdi.

 • EJ Projelerinin Uygulanması
  Embaixada da Juventude’a yerel ve uluslararası projeleri konusunda yardımcı oldum. Uluslararası projeler için 30 enerji verici/buz kırıcı veri tabanı oluşturdum ve ayrıca yerel ve uluslararası projelerin projelerde sunulması için etkinlikler planladım.
  Temmuz’da EJ evinde 30 kişinin katıldığı uluslararası bir ESC grubu gönüllülük projesi vardı. Bu proje için katılımcılar için yapılacak enerji vericileri ve aktiviteleri planladım ve kolaylaştırdım. https://www.instagram.com/p/CRzcrNsgQe9/
  Eylül’de EJ evinde gençler için yerel bir proje olan Semana da Juventude vardı, ayrıca enerji vericiler ve aktiviteler hazırladım. https://www.instagram.com/p/CUfyMu6ILZ1/
  Ekim ayında, EJ’nin yerel bir ESC projesi için amacımız, evsiz insanlara ve onların mücadelelerine dikkat çekmekti. Dünya Evsizler Günü’nde Porto’nun en turistik yerinde evsiz taklidi yaparak insanlardan para istedim ve onların mücadelelerini ve duygularını en az anlamda bir an için görmeyi başardım. Tüm deneyimler kaydedildi ve toplanan tüm paralar doğrudan evsizlere gitti. Ekibimiz her şeyi filme aldı ve sosyal medya kanallarından paylaştılar. https://www.instagram.com/p/CVLhrmVKNks/
  Ekim ayında, EJ’nin yerel bir ESC projesi için, kadınları erkeklerin hayatları boyunca kendilerine söyledikleri saygısızca sözleri bana yazmaya davet etmek için Paredes sokaklarında gömleksiz olmaya gönüllü oldum. Üzerimde yazılanları okumak insanın gözünü açan bir şeydi. Ekibimiz her şeyi filme aldı ve sosyal medya kanallarından paylaştılar. https://www.instagram.com/p/CVdjMAJK3xH/
 • Oyunculuk
  EJ, kısa videolar ve filmler yapma konusunda yetenekli personele sahiptir. Ayrıca EJ, projelerinin temsili ve yaygınlaştırılması için videolar oluşturur. Videoların çoğunda yer aldım ve videolarda oynadım.
 • Quidditch
  Türkiye’de hentbol, ​​ragbi ve yakan topun karışımı olan bir spor oyunu olan quidditch adlı bir oyun oynuyorum. Ayrıca oynamak için çok fazla malzeme gerektirir. Portekiz’de spor yapmayı özledim ve oynanan quidditch yoktu. Organizasyonumun yardımıyla quidditch için gerekli ekipmanları satın alıp üretmeyi başardım ve quidditch’e Portekiz’de başladım. Embaixada’nın yerel bir projesi için quidditch ile ilgili bir aktiviteyi kolaylaştırdım. 25 kişiye quidditch oynamayı öğrettim ve oynadık. Ayrıca kişisel projem için Porto’da bir takım oluşturmaya başladım, quidditch eğitiminin reklamını yaptım ve Porto’da oynayacak insanları topladım. 20 kişiye oyunun nasıl oynanacağını öğrettim.
 • Oyun Çarşambaları
  Çarşamba günleri oyun kurdum. Topluluğu çevrimiçi olarak bir araya getirmek ve herkesin covid korkusu olmadan birbirleriyle tanışabileceği ve uluslararası bir ortamda bulunabileceği çevrimiçi video oyunları oynamak için bir projeydi. Bu günlerde oynadığımız oyunları önerdim ve yönettim. https://www.instagram.com/p/CStnoB_qeO

 • EJ Faaliyetlerine Katılmak
  Meslek lisesine gittim ve 1 saat boyunca bir aktiviteyi kolaylaştırdım ve diğer aktivitenin kolaylaştırılmasına yardımcı oldum.
  Dünya https://www.instagram.com/p/CPi9p_4oJX-/
  Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü ile ilgili göçmen etkinliği https://www.instagram.com/p/CPi9p_4oJX-/
  Göçmen Atölyesi: https://www.instagram.com/p/CWoHChCMZkf/
  Göçmen Resim Atölyesi
  Bir liseye gittim ve bir aktiviteyi kolaylaştırdım.
  Embaixada etkinlikleri sırasında fotoğraf çektim.
  Gönüllüler evinde masa tenisi turnuvaları düzenledim.
  Rancho dersleri (Portekiz folklor dansı)
  Cavaquinho dersleri (Portekizce ukulele) aldım, çalmayı öğrendim, en azından temel bilgileri
  Temel tiyatro ilkelerini öğrendim, mimiklerimi daha çok keşfettim ve kendimi daha iyi yansıtmayı öğrendim.
  Şarkıları DJ ekipmanıyla nasıl karıştıracağımı öğrendim.
 • EJ’yi ve Projelerini ve Faaliyetlerini Tanıtmak
Çeşitli Facebook gruplarında (Erasmus+ grupları ve üniversite öğrenci grupları) ve ayrıca Portekiz’deki arkadaş çevremde uluslararası projeleri tanıttım. EJ’nin Portekiz’deki diğer gönüllülerle ve Portekiz’deki arkadaş çevremle birlikte yaptığı projeler için etkinlikleri teşvik ettim ve insanlar buldum. Google haritalarında EJ oluşturdum ve görünürlüğü artırdım
           
 • Gönüllü Evi İçin Sistemler ve Kılavuzlar
  Gönüllülük evinde yardım ettim ve sistemler oluşturdum. Bir evde 6-16 kişi yaşarken, bazı sistemler oluşturmak bazen karmaşık bir şeydi. Taşındığımızdan beri burada olan biri olarak, girdilerimi koyabildim ve bazı sürdürülebilir sistemlerin oluşturulmasına yardımcı oldum. Ayrıca eve ulaşım rehberi gibi bazı rehberler de oluşturdum.
 • Alternatif Olimpiyatlar
  Toplulukla birlikte oynamak için bazı alternatif spor etkinlikleriyle bütün bir gün yarattım. Etkinliği hazırladım, yayınladım ve koordine ettim. Kazananlar benim yaptığım yüksek dönüşümlü madalyalar aldı. Eğlenceli bir deneyimdi ve katılanlar çok keyif aldı. https://www.instagram.com/p/CZO3TRiLEew/
  Bazı EJ video çekimlerinde yer aldım:
  Gönüllülüğümü açıklıyorum https://www.instagram.com/p/COqKnpvhuGt/
  Dijital beceriler https://www.instagram.com/p/CPQ5-N2ow7T/
  Dahil etme https://www.instagram.com/p/CPWDi8Jo_pT/
  Çevre https://www.instagram.com/p/CPbNJO5o-k8/
  EuroHockey Salon Şampiyonası II, Erkekler, Paredes, Portekiz’de gönüllü oldum. Bu turnuvada ayrıca Türk oyunculara, takım görevlilerine ve hakemlere çeviri yaptım. https://www.instagram.com/p/CYyOCaypRhG/
  Bir gün boyunca bir üzüm çiftliğinde gönüllü olarak çalıştım ve tüm şarap yapım sürecini gördüm.