Erasmus+ Gönüllülük Projemiz “Kuzey Işıkları” ile Tunus’tan gelen grafik tasarımcısı, Chada Elward Mazigh,10 aylık hizmetini tamamladı ve memleketine döndü. Ev sahipliğini Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin yaptığı faaliyette, Chada, Sinop’un kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleşmesinde yer aldı. Bu faaliyetlerin en büyüğü Sinopale 7 idi. Sinop’un uluslararası kültür ve sanat bienali olan Sinopale’de, Chada bir çok yerli ve yabancı sanatçı ve küratörün asistanlığını yaptı. Ukraynalı sanatçı gönüllümüz Kate Buriak ile birlikte kendi çalışmasını Sinopale kapsamında seyirci ile buluşturdu. Bunun dışında Sinopale’nin ara performans, sergi ve atölyelerinde sanatçı ve küratör asistanlığı yaptı. Lakerda Festivali’nde görev aldı.
Chada, ayrıca bizim derneğimizin bir çok faaliyetinde inanılmaz işler yaptı. Bunların en başında, bir çok sahipsiz kedi ve köpeğe evinde baktı. Onların bakımını üstlendi. En önemlisi ise Temmuz ayında derneğimize gelen 10 günlük annesiz 7 yavrunun bakımını diğer gönüllülerle paylaşarak üstlendi. Yavruların hepsi de yaşadı ve hepsi de sahiplendi. Sahipsiz Hayvanlar için düzenlediğimiz kermeste her gün çalıştı ve satış yaptı. Dükkanın düzenlenmesini sağladı. Kermeste satılması için, çocuklara yönelik kartlarla oynanan ve çocukların hem hayvan sevgisini artırmak, hem de dikkat ve zekalarını geliştirmek amacıyla, Ukraynalı sanatçı gönüllümüz Kate ile birlikte bir oyun seti hazırladı ve bu setlerin hepsi satıldı. Sahipsiz hayvanlar için düzenlediğimiz kahvaltı organizasyonunda görev aldı. Yine fon yaratma faaliyetlerimizden biri olan yıl başı hediye setlerinin tasarımlarını yaptı ve bütün setler satıldı. Chada, ayrıca bizim bu faaliyetlerimizin bütün afişlerini ve tanıtımlarını muhteşem yeteneklerini kullanarak yaptı.
İspanyol, fim yönetmeni gönüllümüz Alvaro Hernandez Sanchez’in sokak hayvanları üzerine yaptığı kamu spotu filminde yönetmen yardımcılığı ve senaristlik yaptı.
23 Nisan’da bayram etkinliklerinde görev aldı ve çocukların yüzlerini boyadı.
Chada, faaliyeti boyunca diğer ülkelerden gelen tam 21 gönüllünün çevreye ve yapacakları işe uyum sağlamaları için yardım etti. Onların mentoru oldu. Ayrıca Türkçe dersleri aldı ve dilimizi konuşmayı öğrendi. Bizden biri oldu.
Sinop’ta bir çok dost edindi ve herkes onu çok sevdi. İkinci AGH hakkını da yine bizlerle yapan Chada’yı biz çok sevdik. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bize çok emeği geçen Chada’ya çok teşekkür ediyor ve bütün hayallerinin gerçekleşmesini diliyoruz!