Avrupa Dayanışma Programı projemiz – 2021-2-TR01-ESC51-VTJ-000044615 – “ANI-Emotions” da yer alan gönüllülerimiz ve yaptıkları faaliyetler:

 

 

 

 

 

Siwar Mazigh

Faaliyet Tarihleri: 01.09.2022 – 28.07.2023

Gönderen Kuruluş: Association de Volontariat, Nabeul, Tunus

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Sinop, Türkiye

Ev sahipliğini Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin yaptığı faaliyette, Siwar hem Sinop’un kültür – sanat faaliyetlerinde yer aldı, hem de sahipsiz dostlarımızın yararına satılacak ürünler geliştirdi. Böylece faaliyeti boyunca iki arzusunu – hayvan refahı ve sanatı – bir arada gerçekleştirdi.
Siwar, Sinop’taki tarihi cezaevindeki sergi odasının iç tasarımı üzerinde çalıştı ve birkaç röportaj videosunun editörlüğünü yaptı. Ayrıca diğer sanatçılara etkinliklerinde yardımcı oldu.
Sahipsiz dostlarımız için ise özel günler olan Yılbaşı, Sevgililer Günü ve yazın sahipsiz dostlarımız için açılan tezgâhta turistlerin beğeneceği ürünler gelişti. Veteriner gönüllülerimiz ile birlikte öksüz yavru kedi ve köpeklerin bakımını üstlendi.
Sinop’ta kaldığı süre boyunca Türkçe dersleri aldı ve kültürümüzle ve geleneklerimizle yakından ilgilendi. Sinop’ta hem diğer gönüllülerle, hem de yerelde birçok arkadaş edindi. Siwar’ın derneğimize hem maddi, hem de manevi olarak birçok katkısı oldu.

 

 

 

Alison Carla Castañeda Rueda

Faaliyet Tarihleri: 10.09.2022 –  07.11.2022

Gönderen Kuruluş: Asociacion Building Bridges, Madrid, İspanya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Sinop, Türkiye

 

Bir veteriner olan Carla, hem barınağımızda, hem de Sarıkum Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon merkezinde çalıştı. Barınağımızda Veteriner Hekim Volkan Tuncay’ın tedavi ve ameliyatlarında asistanlık yaptı. Yavrulara, hastalara ve zayıflara özel bakım yaptı. Rehabilitasyon merkezinde ise görevli veteriner hekimlerle birlikte yaban hayvanlarının tekrar sağlığına kavuşması ve tekrar doğaya salınmasında görevler aldı.

 

 

 

 

 

 

Alicja Zacharzewska

Faaliyet Tarihleri: 22.10.2022 – 19.12.2022

Gönderen Kuruluş: Stowarzyszenie Jeden Swiat, Poznan, Polonya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Sinop, Türkiye

Faaliyeti süresince Alicja birçok kimsesiz hayvana yardım etti. Barınakta belediyemizin veterineri Volkan Tuncay’a ameliyatlarında asiste etti. Ameliyat sonrası genel bakımlarını yaptı. Tedavilerinde veterinere yardım etti. Sarıkum Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde de farklı tedaviler ve protokollerde görevli veteriner hekimlere yardımcı oldu. Öksüz kalmış yavru köpeğin ve kedilerin beslenmelerini ve bakımlarını sağladı.

 

 

 

Linda Mouyabi

Faaliyet Tarihleri: 30.11.2022 – 30.05.2023

Gönderen Kuruluş: INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s., Prag, Çek Cumhuriyeti

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Sinop, Türkiye

 

Linda Sinop ve Gerze’deki hayvan barınaklarında çalıştı. Sinop ve Gerze Belediyelerinin veteriner hekimlerinin kısırlaştırma ameliyatlarına asiste etti. Antiparazitik tedaviler ve aşılar uyguladı, barınak köpeklerinin genel sağlığını izledi ve herhangi bir hastalık veya yaralanmaya acil tıp müdahalesi yaptı. Araba kazalarından sonra hayvanları tedavi etti, yaralarını temizledi ve bulaşıcı hastalıkları olan hasta hayvanları tedavi etti.
Yoğun bakım sağlamak için hayvanları evine götürdü ve evde özel bakım ve tedavilerini yaptı. Yavru kedileri büyüttü ve iyileşen köpekleri düzenli yürüyüşlere çıkardı. 70 kediye mikroçip takma sürecinde yardımcı oldu ve sahipsiz anne köpeğin yavruları ile birlikte bulunduğu yerden güvenli bir yere taşınmasını sağladı.
Linda ayrıca hiç kimsenin yapmadığı bir şey yaptı. Barınakta bulunan bünyesi zayıf ve hasta 3 köpeği sahiplendi. Önce onları iyileştirdi. Sonra memleketine götürmek üzere evrak işlemlerini başlattı. Linda’nın fedakar çalışmaları sayesinde birçok kedi ve köpek tekrar hayata geri döndü.

Ibrahim Rzazada

Faaliyet Tarihleri: 02.07.2023 – 29.08.2023

Gönderen Kuruluş: Sağlam Düşüncə Gənclər Təşkilatı, Sumgait, Azerbaycan

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Sinop, Türkiye

 

İki ay süren gönüllülük süresince, İbrahim sahipsiz hayvanlar için açılan stantta satış görevini üstlendi ve sosyal medya kanallarımızın daha iyi hale gelmesi için çalıştı.

 

 

Oscar Mas Brautigam

Faaliyet Tarihleri: 23.08.2023 – 20.10.2023

Gönderen Kuruluş: Asociacion Building Bridges, Madrid, İspanya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Sinop, Türkiye

 

Oscar gönüllülük süresi boyunca Sinop’taki ve Gerze’deki barınaklarda çalıştı. Kısırlaştırma ve diğer yumuşak doku operasyonlarında veterinere asiste etti ve ameliyat sonrası bakımlarını yaptı. Hayvan barınaklarında yaygın görülen hastalıkların teşhis ve tedavisi ve hastaların ve yavru köpeklerin sağlık durumlarının takiplerini yaptı. Öksüz yavru kedilere baktı.