“Şehrin Anatomisi” Avrupa Dayanışma Programı projemizde iki faaliyet ve 4 gönüllü bulunmaktadır.
1. faaliyet Sinop’taki hasta, engelli, yaşlı, yavru ve oral dönemde olan öksüz sahipsiz kedi ve köpeğin bakım çalışmalarını ihtiva eder. Faaliyette 2 akış bulunmaktadır. Bu akışlarda İspanya’dan Javier Cánovas Martínez (305 gün) ve İrlanda’dan Lorraine Smith (59 gün) yer almışlardır.
Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’nde (Sinop hayvan barınağı) bulunan sahipsiz köpek ve kedilerin tedavi, ameliyat ve sağlık kontrollerinin yapılması, hastalıklarının seyrinin kaydının tutulması, sahiplendirme, para kazanma ve mama toplama kampanyalarında görev alma, kurtarma operasyonlarına katılma ve Sinop’un belli yerlerindeki besleme noktalarında mama dağıtma, başlıca faaliyet konularıdır.
Gönüllülerin detaylı görev tanımları aşağıda belirtilmiştir:
– Kedi ve köpek kısırlaştırmaları,
– İç hastalıklarının teşhis ve tedavisi,
– Travmatik cerrahi ve ampütasyonlar,
– Ameliyat sonrası bakım,
– Distemper, Panleukopenia and parvoviral enteritis (kedi ve köpek gençlik hastalıkları) tedavileri,
– Öksüz bebeklerin bakımı: Oral ve anal dönemde olan ve annesini kaybetmiş yavru kedi ve köpeklerin beslenme ve diğer bakımlarının yapılması,
– Hastaların ve bebeklerin günlük muayeneleri,
– Bebekler ve hastalar için özel yemek pişirme ve beslemelerinin yapılması.
Ayrıca Veteriner veteriner öğrencisi olan bu gönüllüler, derneğimizin diğer faaliyetlerinde de görev almışlardır. Bunlar:
– Derneğimizin tüm para kazanma faaliyetleri – kermes, çay, plaj partileri, şiir dinletileri, vb,
– Mama toplama kampanyalarında aktif görev alma,
– Sahiplendirme faaliyetlerinde barınaktaki kedi ve köpeklerin güzel fotoğraflarını çekip, Facebook, Instagram ve web sayfamızdan yayınlama,
– Bizlerle her hafta Sinop turuna çıkararak, besleme noktalarına gelen sahipsiz kedi ve köpeğin genel muayenesini yapma, ciddi vakaları barınağa aldırma ve tedavisine barınakta devam etme barınak dışı faaliyetlerdir.
Böylece 1. faaliyetteki gönüllülerimizin hem kendi mesleki yeterlilikleri gelişmiş, hem de sahipsiz dostlarımız için yapacakları barınak dışı faaliyetlerle de sosyal yönden bir çok kazanımlar elde etmişlerdir. İnsanlarla iletişim kurmuşlar, satış yapmışlar, eğlence partilerini organize ederek, dernek olarak para kazanma yöntemlerini öğrenmişler ve barınaktaki hayvanların sahiplendirilmesi için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir.
2. faaliyette, sanat alt yapısı bulunan Portekiz’den Maria Ines Ferreira Marinheiro Lorenzo (59 gün) ve Rita Sousa (305 gün) yer almışlardır. Pandemi yüzünden bütün STKların kamuya açık alanlarda etkinlik düzenlenmesi yasak olduğu için bu sene Sinopale ve ara performansları gerçekleşmedi. Bunun yerine Maria ve Rita kendi kişisel çalışmalarını yaptılar. Maria, kendi fotoğraf sergisini açtı fakat halka duyuramadık yasak olduğu için. Bunun yerine sadece Hal yerleşkesine rastgele gelen insanlar sergimizi gördü ve sergi alanına en fazla üç kişiyi alarak insanların görmelerini sağladık. Rita ise sokak hayvanları yararına yapılan satışlarda birçok ürün geliştirmiş ve üretmiştir. Ayrıca Sinop’ta bulunan Eğitim Programları ve Evrensel ve Kültürel Aktiviteler Derneği’nin Yürütme Ajansı tarafından kabul edilen “Through the Lens of the Other” adlı European Youth Together projesi kapsamında online sergi gerçekleştirmiş ve sosyal medya kanallarında yayınlanmasını sağlayarak geniş kitlelere duyurmuştur.

1. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

 

İspanya’dan gelen Veteriner Javier Cánovas Martínez, faaliyet süresi boyunca belediyemizin Veteriner Hekimi Volkan Tuncay’a teşhis, tedavi ve ameliyatlarında asiste etti. Ayrıca birçok sahipsiz dostumuzun enfeksiyonel hastalıklarının, travmatik yaralanmalarının ve dehidre durumlarının tedavisini üstlendi. Bundan başka, boş zamanının bir kısmını evde hasta veya yaralı hayvanları ve ameliyat sonrası vakaları tedavi ederek ve besleyerek geçirdi. Ayrıca Sinop’ta sokak hayvanlarına para kazandıracak ürünler yapıp satış işlerinde görev aldı. Javier, faaliyeti boyunca Türkçe dil dersleri aldı ve kültürümüzü yakından tanıdı. Burada birçok dost edindi. Tek ayağı ampüte bir kediyi sahiplendi ve adına “Amiga” koydu.

 

 

 

Javier Canovas Martinez

Gönderen Kuruluş: Asociacion Building Bridges, Madrid, İspanya

Faaliyet Dönemi: 07.11.2020 – 07.09.2021

 

Lorraine, faaliyet süresi boyunca Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’nde Vet Volkan Tuncay’ın gözetiminde gönüllü veteriner olarak çalıştı. Kedi ve köpek kısırlaştırma operasyonlarında veterinerimize asiste etti, hasta ve yaralanmış hayvanların tedavisinde ve parazitsel hastalıkların tedavi ve kontrollerinde veterinerimize yardım etti. Ayrıca eve gelen öksüz yavru kedilere ve diğer hastalıkları olan ya da yaralanmış olan sahipsiz dostlarımıza evinde baktı. Ek olarak, Lorraine 2 ay boyunca barınaktan sahiplenilmiş iki köpeğin bakımını da üstlendi.

 

 

 

Lorraine Smith

Gönderen Kuruluş: Ard Aoibhinn Community Initiatives Company Limited by Guarantee

Faaliyet Dönemi: 15.07.2021 – 11.09.2021

 

2. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

 

İki ay Sinop Sürdürülebilir Kalkına Derneği’nde gönüllülük yapan Maria, derneğin kültür ve sanat faaliyetlerinde yer aldı. Sinop’ta yansıtıcı düşünmeyi teşvik eden bir sanatsal proje gerçekleştirdi. Bunun için analog fotoğraf makinası kullandı. Proje boyunca işbirliği yapmayı, dahil olan herkesi anlamayı ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı öğrendi. Sokak hayvanları yararına satılmak üzere yapılmış olan elişi ürünlerin fotoğraf çekimlerini yaptı. Sadece ürün fotoğrafçılığı becerilerini geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda ev sahibi kuruluş için fotoğraf çektiği çeşitli etkinliklere ve toplantılara katıldı. Son olarak el sanatları atölyeleri gibi eğitim faaliyetlerine katıldı.

 

 

 

Maria Ines Ferreira Marinheiro Lorenzo

Gönderen Kuruluş: ProAtlântico – Associação Juvenil, Porto Salvo, Portekiz

Faaliyet Dönemi: 15.08.2020 – 12.10.2020

 

 

 

Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı projede, Rita birçok sanat ürünleri ortaya çıkardı. Grafik tasarımcısı olan Rita, sokak hayvanlarının ameliyat, ilaç ve yemek masrafları için satılmak üzere birçok elişi ürün geliştirdi. Bu ürünler Yılbaşı, Sevgililer Günü ve yaz temalı ürünlerdi.

Rita ayrıca başka projelerde de yer aldı. Sinop’ta yaşayan mültecilerin geçmiş hikayelerini konu alan “Başkasının Gözüyle” adlı sanal serginin web sayfasını yaptı. EPEKA’nın Instagram sayfasından sadece sergi linkini değil aynı zamanda daha önceden bu proje kapsamında yapılmış “Araf” adlı filmin yayımını yaptı ve seyirci çekme görevlerini de üstlendi.

 

Rita Sousa

Gönderen Kuruluş: ProAtlântico – Associação Juvenil, Porto Salvo, Portekiz

Faaliyet Dönemi: 01.09.2020 – 03.07.2021