Erasmus + Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi “Kümeler ve Kristaller”, sivil toplum kuruluşlarına, aşağıdaki etkinlikleri mercek altına alarak, çalışmalarına destek olması için gönüllüler sağlamıştır: 1. faaliyet “Active Youth”, Barcelos, Portekiz’de, meslek alanında çalıştaylara ve spor faaliyetlerine katılım, 2. faaliyet “Changing Lives”, Celano İtalya’da, gençlik çalışmaları 3. faaliyet “Active Youth”, Barcelos, Portekiz’de, meslek alanında çalıştaylara ve spor faaliyetlerine katılım, 4. faaliyet “Youth Work”, Ramnicu Valcea, Romanya’da, kırsal kalkınma, 5. faaliyet “Locality”, Bratislava, Slovakya’da, sivil toplum diyaloğu ile halka açık organizasyonlar düzenleme.

Her bir faaliyette, 1 Türk genci uzun dönem olarak bulunmuş ve beyin fırtınası, konferans, tartışma, örnek olay, grup çalışması, konuşma grupları, serbest zemin, öz-değerlendirme, gezi, yerinde ziyaret, vb gibi yaygın eğitim metotlarıyla gönüllüler, ev sahibi kuruluşlarda yeterliliklerini artırmışlardır. Gönüllülere öğrenme fırsatları sunan ev sahibi kuruluşlar, çevrelerinde olumlu bir etki yaratmış ve gençlik alanındaki kalitelerini artırmışlardır. Faaliyetlerinin sonunda, gönüllüler aktif birer vatandaş olmuşlar, demokrasi, insan hakları gibi Avrupa prensiplerinin ve dezavantajın gerçek anlamının farkına varmışlar, bulundukları ülkenin dilini konuşabilir ve anlayabilir hale gelmişler, bedenlerini ve ruhlarını spor faaliyetleri ile eğitmişler ve mesleki ve kültürler arası yeterliliklerini geliştirmişlerdir. En sonunda, kümelerdeki parlayan kristaller gibi hedef kitlelerine yönelik, yeni edindikleri yeterliliklerle kendi projelerini geliştirebilmişlerdir.

 

FAALİYETLER:

  1. Faaliyette Nesrin Kahraman yer aldı. 4 ay gönüllü hizmeti yapan Nesrin, Portekizli ortağımız Associação Intercultural Amigos da Mobilidade’nin uluslar arası gençlik faaliyetlerinin gerçekleşmesinde görev aldı. Gençler arasında spor karşılaşmaları etkinliklerinde yer aldı. Kuruluşun ofis işlerinde çalıştı ve çocuklar için düzenlenen faaliyetlere katıldı. Türk kültürünü yerli ve yabancı misafirlere tanıttı. Nesrin, ayrıca Portekizce dersleri de aldı.

 

2. Faaliyette Meltem Cankur yer aldı. 5 ay gönüllü hizmeti yapan Meltem, İtalyan ortağımız olan Agenzia per la Mobilità e la Formazione Internazionale – AMFI’nin çocuklarla yaptığı faaliyetlere katıldı. Onların İngilizce öğrenmelerine yardımcı olacak eğlenceli oyunlar düzenledi. Ayrıca AMFI’nin ofis işlerinde çalıştı. Staj imkanları sağlamak ve gençlik faaliyetleri gerçekleştirmek için AMFI’nin uluslar arası bağlantılarının oluşmasını sağladı. Meltem, ayrıca İtalyanca dersleri de aldı.

 

3. Faaliyette Gizem Yıldırım yer aldı. Gizem, Barcelos, Portekiz’de faaliyet gösteren Associação Intercultural Amigos da Mobilidade’nin uluslar arası yaptığı faaliyetlerde aktif rol üstlendi. Yabancı misafirlerin ağırlanması, çevrenin gösterilmesi, toplantıların yapılması, tercümanlık ve tüm pratik ve teknik uygulamalarda görevler üstlendi. Kreşte bulunan çocukların gelişimi için faaliyetler düzenledi. Onlarla oyunlar oynadı ve eğitici faaliyetler düzenledi. Portekizce dil dersleri aldı. Türk kültürünü Portekizlilere ve diğer ülkelerden gelen misafirlere tanıttı. Yerli yabancı bir çok arkadaş edindi. Bu faaliyet, hem Gizem’in kişisel, sosyal ve mesleki gelişimine, hem de ev sahibi kuruluşun faaliyetlerinin gerçekleşmesine büyük katkı sağladı. 

 

4. Faaliyette Halime Özge Sönmez yer aldı. Ramnicu Valcea’da bulunan Romen ortağımız, Asociatia Tinerilor Formatori pentru Promovarea Dezvoltarii Rurale’de hizmet veren Özge, yaygın eğitim metotlarıyla 7 – 13 yaş arası çocuklarla yaz faaliyetlerinde çalıştı. Okullar açıldıktan sonra lise öğrencileriyle hoşgörü ve girişimcilik konularındaki faaliyetlerde aktif görev aldı. Gençlerle kültür konulu tiyatro yaptı. Ramnicu Valcea’da gerçekleşen birçok önemli günlerde organize edilen bir çok etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulundu. Romence öğrendi. Ev sahibi kuruluşta hizmet veren farklı ülkelerden gelen gönüllülerle ve yerli halkla kaynaşarak bir çok arkadaş edindi. Onlara Türk kültürünü tanıttı.

 

5. Faaliyette Mehmet Güçlü yer aldı. Mehmet, 10 ay boyunca Slovak ortağımız Mladiinfo Slovensko’nın sivil toplum çalışmalarına katıldı. Lise öğrencilerine gönüllülüğü tanıttı ve Türk kültürü sunumları yaptı. Slovakya’da TV’ye çıktı. Slovak gençlere Türkçe dersleri verdi. Aynı zamanda kendisi de Slovakça öğrendi. İngilizcesini geliştirdi. Avrupa’yı gezme imkanı buldu. Mehmet, bu proje sayesinde kendisini kişisel, sosyal ve mesleki açıdan büyük ölçüde geliştirmiş oldu. İşte Mehmet’in bir film halinde hazırladığı AGH raporu: