Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Eller ve Patiler”de iki faaliyet bulunmaktadır.
1. Faaliyet: Sinop’ta (ilçe ve köyler dahil) bulunan sahipsiz hasta, yaşlı, engelli, yavru ve oral dönemde bulunan öksüz kedi ve köpeğin yaşatılması çalışmalarını kapsamaktadır. Kısaca bunlar: Ameliyatlara asiste etme, teşhis, tedavi, ameliyat sonrası bakım, viral hastalıklarla mücadele, öksüz bakımları, günlük muayeneler, ihbarlara gitme, besleme, sahiplendirme, para toplama faaliyetleri. Bunun için genç veterinerleri gönüllü olarak ağırlamak ve sahipsiz dostlarımızın yardımına veteriner gönüllülerimizle birlikte koşmak istiyoruz. Bu proje sayesinde bütün yardıma muhtaç hayvanların imdadına yetişemesek de bazılarını kurtarabilme şansımız olacaktır.
2. Faaliyet: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde gerçekleşecektir. Bu dernek Sinop’un sürdürülebilir kalkınması için kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmektedir. En büyük projesi Sinopale’dir. Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali’nin adıdır. Sinopale, İstanbul bienalinden sonra yapılan Türkiye’deki ikinci büyük bienaldir. İki senede bir bienal kapsamında geniş kapsamlı kültür ve sanat etkinlikleri olduğu gibi, sık sık ara performanslarla da seyirci karşısına çıkar. Dolayısıyla Sinop hiç bir zaman sanattan uzak kalmaz. Fakat bu etkinlikler için büyük ölçüde maddi gelir ve gönüllü desteğine ihtiyaç bulunmaktadır. Sponsorlar bulunsa da yabancı sanatçılara ve kuratörlere asistanlık yapacak sanat anlayışı olan genç gönüllülere sürekli ihtiyaç vardır. Gönüllü desteği mali kaynaklar kadar önemlidir. Sanatçı asistan olmadan bu büyük çaptaki etkinliğe bir fayda sağlayamaz. Bir dayanışma ve takım çalışması gerekmektedir.

Gönüllü çalışmaları kısaca: bienal çalışma takımının bir parçası olma, sanatçı ve kuratörlere asistanlık yapma, kişi ve kuruluşlarla iletişim ve yazışmalar yapma, sanatın bir çok dalından bilgiler edinme ve pratik yapma, materyallerin kurulumunu yapma ve sorumluluğunu alma, teşrifatçılık yapma ve atölyelerde katılımcı olma. Bütün bu bahsedilen gönüllü çalışmalarıyla, Sinop’un, bir taşra şehri olmasına rağmen büyük şehri aratmayacak kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmek istiyoruz.

1. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

Herald Cullufe

Gönderen Kuruluş: Center for Bridging Communities, Tiran, Arnavutluk

Faaliyet Dönemi: 10.12.2020 – 09.06.2021

 

2. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

Rihab Mazigh

Gönderen Kuruluş: Club Culturel Ali Balhouane, Tunis, Tunus

Faaliyet Dönemi: 15.10.2020 – 14.10.2021

 

Kate Buriak

Gönderen Kuruluş: Unit, Kiev, Ukrayna

Faaliyet Dönemi: 10.07.2020 – 09.10.2021