Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Eller ve Patiler”de iki faaliyet bulunmaktadır.
1. Faaliyet: Sinop’ta (ilçe ve köyler dahil) bulunan sahipsiz hasta, yaşlı, engelli, yavru ve oral dönemde bulunan öksüz kedi ve köpeğin yaşatılması çalışmalarını kapsamaktadır. Kısaca bunlar: Ameliyatlara asiste etme, teşhis, tedavi, ameliyat sonrası bakım, viral hastalıklarla mücadele, öksüz bakımları, günlük muayeneler, ihbarlara gitme, besleme, sahiplendirme, para toplama faaliyetleri. Bunun için genç veterinerleri gönüllü olarak ağırlamak ve sahipsiz dostlarımızın yardımına veteriner gönüllülerimizle birlikte koşmak istiyoruz. Bu proje sayesinde bütün yardıma muhtaç hayvanların imdadına yetişemesek de bazılarını kurtarabilme şansımız olacaktır.
2. Faaliyet: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde gerçekleşecektir. Bu dernek Sinop’un sürdürülebilir kalkınması için kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmektedir. En büyük projesi Sinopale’dir. Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali’nin adıdır. Sinopale, İstanbul bienalinden sonra yapılan Türkiye’deki ikinci büyük bienaldir. İki senede bir bienal kapsamında geniş kapsamlı kültür ve sanat etkinlikleri olduğu gibi, sık sık ara performanslarla da seyirci karşısına çıkar. Dolayısıyla Sinop hiç bir zaman sanattan uzak kalmaz. Fakat bu etkinlikler için büyük ölçüde maddi gelir ve gönüllü desteğine ihtiyaç bulunmaktadır. Sponsorlar bulunsa da yabancı sanatçılara ve kuratörlere asistanlık yapacak sanat anlayışı olan genç gönüllülere sürekli ihtiyaç vardır. Gönüllü desteği mali kaynaklar kadar önemlidir. Sanatçı asistan olmadan bu büyük çaptaki etkinliğe bir fayda sağlayamaz. Bir dayanışma ve takım çalışması gerekmektedir.

Gönüllü çalışmaları kısaca: bienal çalışma takımının bir parçası olma, sanatçı ve kuratörlere asistanlık yapma, kişi ve kuruluşlarla iletişim ve yazışmalar yapma, sanatın bir çok dalından bilgiler edinme ve pratik yapma, materyallerin kurulumunu yapma ve sorumluluğunu alma, teşrifatçılık yapma ve atölyelerde katılımcı olma. Bütün bu bahsedilen gönüllü çalışmalarıyla, Sinop’un, bir taşra şehri olmasına rağmen büyük şehri aratmayacak kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmek istiyoruz.

1. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

Marjo Zaka

Gönderen Kuruluş: Center for Bridging Communities, Tiran, Arnavutluk

Faaliyet Dönemi: 05.01.2021 – 05.07.2021

Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’nde, Sinop Belediyesi’nin veteriner hekimi Volkan Tuncay ile birlikte bir çok sahipsiz dostumuzun kısırlaştırma, ampütasyon, implantasyon gibi cerrahi operasyonlarına katıldı, post-op bakımlarını üstlendi, Distemper, Panleukopenia ve Parvoviral Enteritis gibi hastalıkların tedavilerinde görev aldı. Barınaktaki hasta, zayıf, yavru ve yaşlı kedi ve köpeklere özel mamalar yedirdi. Günlük check-uplarını yaptı. Veterinere rapor etti. Marjo ayrıca, özel ve yoğun bakım gerektiren hasta kedilere evinde baktı. Sinop’ta kaldığı 6 ay boyunca Türkçe dersleri aldı. Bir çok arkadaş edindi.

 

Sonia Maria Margineanu

Gönderen Kuruluş: Asociatia Forumul Cetatenesc pentru Actiune Sociala si Educatie Civica, Romania

Faaliyet Dönemi: 09.11.2021 – 09.05.2022

 

 

2. Faaliyet:

Gönüllülerimiz:

Rihab Mazigh

Gönderen Kuruluş: Club Culturel Ali Balhouane, Tunis, Tunus

Faaliyet Dönemi: 15.10.2020 – 14.10.2021

Rihab, faaliyeti boyunca iki sevdiği işi yaptı: hayvanların refahı için ve sokak hayvanları için satılmak üzere Noel, Sevgililer Günü ve yaz ürünleri geliştirerek çalıştı. Satışlardan elde edilen gelir sokak hayvanlarının ameliyat, tedavi ve beslenmeleri için harcandı. Rihab ayrıca evinde hasta ve yaralı kedilere baktı, yaralanmalarının ve ameliyatlarının sonrasında onlara yuva sıcaklığı ve rahatlık verdi. Rihab bu durumda gelip, kronik gastrointestinal hastalığı olan bir kediyi sahiplendi ve ona “Cookie” adını verdi. Hem derneğimizin bütçesi, hem de Rihab’ın bütçesi ile kedi tedavi gördü. Rihab, ayrıca Türkçe dersleri aldı. Türk kültürünü öğrendi. Hem Türk arkadaşları oldu, hem de Sinop’a farklı ülkelerden gelen birçok gönüllü ile arkadaş oldu.

 

Anna Okhrimenko

Gönderen Kuruluş: Unit, Kiev, Ukrayna

Faaliyet Dönemi: 05.07.2020 – 01.09.2021