Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Büyük Düşün”de iki farklı amacımız bulunmaktadır. Birinci amacımız, projede yer alacak  gönüllülerimizin faaliyetlerinin sonunda iş dünyasının arzu ettiği nitelikleri kazanmaları ve istihdamlarının sağlanmasıdır. İkinci amacımız ise ortaklarımızın hedef kitlesi olan hassas grupların – çocuklar, dezavantajlı gençler, yaşlılar, engelliler ve mülteciler – karşılaştığı dışlanma, ırk, dil, din, etnik köken, azınlık olma durumu, fiziksel deformasyon vb. durumlardan ötürü toplumun ön yargılı davranması, işsizlik, eğitim eksikliği, kişisel, sosyal ve mesleki açıdan gelişim eksiklikleri, gelişen teknolojiye ayak uyduramamaları, yaşlıların kendini yalnız hissetmeleri, toplumun hassas gruplara karşı duyarsızlaşması sorunlarının çözülmesi için çalışmalar yapılacaktır. “Büyük Düşün” projemiz ile toplumun yukarıda belirtilen kanayan yaralarını bir nebze olsun iyileştirmek, AB değerlerini ortaya çıkarmak, insan hakları, özgürlük ve eşitlik gibi ilkeleri savunmak ve hassas grupların haklarının savunuculuğunu yapmak istiyoruz.

Projemiz 3 faaliyetten meydana gelmektedir:
1. Paredes, Potekiz’de 59 gün süreyle
2. Paredes, Potekiz’de 11 ay süreyle ve
3. Hemel Hempstead, Birleşik Krallık’ta 9 ay süreyle gerçekleşmiştir.
Her bir faaliyette birer Türk genci bulunmaktadır. Böylece projede toplam 3 gönüllü yer almıştır.

1. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: Embaixada da Juventude Youth organisation

Yer: Paredes, Portekiz

Gönüllümüz: Lütfü Şahin

Faaliyet Dönemi: 07.05.2021 – 04.07.2021

Lütfü sürdürülebilir kalkınma alanında ev sahibi kuruluşun faaliyetlerine katıldı. Upcycling (Yaratıcı yeniden kullanım olarak da bilinen geri dönüşüm, yan ürünleri, atık malzemeleri, işe yaramaz veya istenmeyen ürünleri sanatsal değer veya çevresel değer gibi daha kaliteli olduğu düşünülen yeni malzemelere veya ürünlere dönüştürme işlemi) materyalleri hazırladı. Kuruluşun birçok yerel ve uluslararası düzeydeki etkinliklerinde görev aldı. İngilizcesini geliştirdi. Portekizce dil kursu aldı. Bu proje Lütfü’nün kişisel, sosyal ve mesleki alanda gelişmesine çok katkı sağladı.

 

2. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: Embaixada da Juventude Youth organisation

Yer: Paredes Portekiz

Gönüllümüz: Mert Ayduman

Faaliyet Dönemi: 19.03.2021 – 02.03.2022

Mert, 11 ay boyunca Paredes, Portekiz’de bulunan ortağımız Embaixada da Juventude’nin sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerinde yer aldı. Ev sahibi kuruluşu için etkinlikler organize etti. Embaixada da Juventude’nin sunduğu fırsatlardan bir çok insanın haberdar olmasını sağlayarak kurumun kapasitesini geliştirdi. Gönüllü evinde komünite sistemleri ve politikalar geliştirdi ve üretti. Yeni gönüllülerin eve uyum sağlamasını kolaylaştırdı. Dünya Kitap Günü için Türkçe yemek tarifleri kitabı oluşturdu ve Embaixada da Juventude(EJ’s) sosyal medya platformlarında yayınladı. Diğer gönüllülere İngilizce öğretti. Diğer gönüllülerle dil öğrenmek için Duolingo yarışmaları ve motivasyon grupları oluşturdu. Yaşlılar evinde kalanlarla oyunlar oynadı ve onlarla sohbet etti. EJ evinde bulunan topluluk bahçesi hakkında, arılar için bir yer inşa etti, bahçeye tohum dikti, çalıları şekillendirdi, çimleri kesti, kullanılmış kahveyi gübre olarak kullandı, bitkileri suladı ve bu alanlarda beyin fırtınası yaptı ve fikirler oluşturdu. Embaixada da Juventude’a yerel ve uluslararası birçok projesinde yer aldı. EJ’nin tanıtım filmlerinde yer aldı. Portekizlilere quidditch oynamayı öğretti ve takım kurdu. Mert, ev sahibi kuruluşun daha birçok faaliyetine katıldı ve kurumun gelişmesine yardımcı oldu.

 

3. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: Dacorum Council for Voluntary Service (DCVS)

Yer: Hemel Hempstead, Birleşik Krallık

Gönüllümüz: Atacan Hüseyin Yeşilada

Faaliyet Dönemi: 10.02.2021 – 26.10.2021

Atacan, 9 ay, Hemel Hempstead (Londra’ya 40 km)’de bulunan bir sivil toplum kuruluşu olan Gönüllü Hizmetinde Kraliçe Ödüllü olan ortağımız, Dacorum Council for Voluntary Service (DCVS)’in çalışmalarında yer aldı. Kuruluşun projelerine yardım etti. Dijital ve çevrim içi materyaller oluşturma, bireylerle ve yerel topluluklarla pazar araştırması yapma ve ağ oluşturma, projeler için nitel ve nicel veri toplama, Radyo Dacorum’da canlı yayın gerçekleştirme, yenilik geliştirme, yeni proje / faaliyet tasarımı, etkinliklerde misafirlerin / katılımcıların teşrifatçılık ve rehberlik hizmetlerini karşılama gibi daha birçok görevler üstlendi. Yaşadıklarını herkes görsün diye bir YouTube kanalı oluşturdu ve videolarını yayınladı. Bu videoları aralıklarla, sosyal medya kanallarımızdan ve websayfamızdan yayınlayacağız. Atacan, 200 kişi arasından birçok elemenin sonucunda seçildi. Bütün aşamaları başarıyla geçti. İngiliz ortağımız, Dacorum, gönüllümüzün çalışmalarından çok yararlandı. Aynı zamanda Atacan da kendisini birçok alanda gelişirdi. Avrupa projelerinin ve takım çalışmalarının nasıl gerçekleştiğini gördü. İnisiyatif almayı öğrendi. Birçok arkadaş edindi. Birleşik Krallık’ta birçok yeri gezdi. Bu deneyim Atacan’ın gelecekteki başarılarının ilk basamağı oldu.