Avrupa Dayanışma Programı projemiz “Büyük Düşün”de iki farklı amacımız bulunmaktadır. Birinci amacımız, projede yer alacak dezavantajlı gönüllülerimizin faaliyetlerinin sonunda iş dünyasının arzu ettiği nitelikleri kazanmaları ve istihdamlarının sağlanmasıdır. İkinci amacımız ise ortaklarımızın hedef kitlesi olan hassas grupların – çocuklar, dezavantajlı gençler, yaşlılar, engelliler ve mülteciler – karşılaştığı dışlanma, ırk, dil, din, etnik köken, azınlık olma durumu, fiziksel deformasyon vb durumlardan ötürü toplumun ön yargılı davranması, işsizlik, eğitim eksikliği, kişisel, sosyal ve mesleki açıdan gelişim eksiklikleri, gelişen teknolojiye ayak uyduramamaları, yaşlıların kendini yalnız hissetmeleri, toplumun hassas gruplara karşı duyarsızlaşması sorunlarının çözülmesi için çalışmalar yapılacaktır. “Büyük Düşün” projemiz ile toplumun yukarıda belirtilen kanayan yaralarını bir nebze olsun iyileştirmek, AB değerlerini ortaya çıkarmak, insan hakları, özgürlük ve eşitlik gibi ilkeleri savunmak ve hassas grupların haklarının savunuculuğunu yapmak istiyoruz.

Projemiz 3 faaliyetten meydana gelmektedir:
1. Atina, Yunanistan’da 59 gün süreyle
2. Melendugno, İtalya’da 10 ay süreyle ve
3. Hemel Hempstead, Birleşik Krallık’ta 10 ay süreyle gerçekleşecektir.
Her bir faaliyette birer Türk genci bulunmaktadır. Böylece projede toplam 3 gönüllü yer almaktadır.
1. Faaliyetteki gönüllümüz, ilkokullardaki bazı derslere ve ana okullarındaki eğitim faaliyetlerine aktif olarak katılacaktır. İlkokullarda
genellikle sanat, çizim ve resim gibi sanatla ilgili dil sınıfları veya modülleridir. Anaokulu faaliyetleri ile ilgili olarak, gönüllüler gün boyunca eğitici oyunlara ve faaliyetlere katılacaklardır.
2. Faaliyetteki gönüllümüz, dezavantajlı çocuklarla ve gençlerle sanatsal ve spor faaliyetleri yapacaklar, radyo yayınları yapacaklar ve kuruluşun ulusal ve uluslararası faaliyetlerinin gerçekleşmesinde aktif görev alacaktır.
3. Faaliyetteki gönüllümüz, ev sahibi kuruluşun hizmet verdiği engelliler, yaşlılar ve mültecilerin topluma kaynaşması ve hayat kalitelerinin iyileştirilmesi yönünde ve kuruluşun kuruluşun ulusal ve uluslararası faaliyetlerinin gerçekleşmesinde aktif görev alacaktır.

1. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: Evropaiko Ethelontiko Kai Ekpaideftiko Kentro

Yer: Atina, Yunanistan

Gönüllümüz:

 

 

2. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: L’ARCOBALENO Società Cooperativa Sociale

Yer: Melendugno, İtalya

Gönüllümüz: Yasemin Erdem

 

3. Faaliyet:

Ev Sahibi Kuruluş: Dacorum Council for Voluntary Service (DCVS)

Yer: Hemel Hempstead, Birleşik Krallık

Gönüllümüz: Atacan Hüseyin Yeşilada