Son orca SeaWorld parkında dünyaya geldi

1960larda katil balina şovları ile ünlü olan, fakat son yıllarda bu yönde artan karşı çıkışlarla yüzyüze gelen San Antonio, Texas’ta bulunan SeaWorld parkında son orca dünyaya dünyaya geldi.

Parkın veterinerleri yavrunun cinsiyetini henüz belirleyemediler, fakat yavrunun ve annesi Takara’nın iyi durumda olduğunu ve yakından izlendiğini söylediler.

İnsanların deniz dünyasının tema parklarına katılımı, olumsuz tanıtımın ve hayvan hakları aktivistlerinin elinde tuttuğu deniz memelilerinin tedavisiyle eleştirilmesinin etkisiyle düşüş gösterdi.

Şirket geçtiğimiz yıl şirket kontrollü üreme programını askıya alıp Orlando, San Diego ve San Antonio’daki üç parkta katil balina gösterilerini aşamalı bıraktığını söylediğinde, Takara zaten hamileydi.

SeaWorld hayvan bilimi baş sorumlusu Chris Dold Çarşamba öğleden sonraki doğumundan sonra yaptığı açıklamada, “Bu sonuncusu ve bunun büyük bir önemi var.” dedi.

“Bu biraz acı tatlı, biz bu katil balinaları seviyoruz.”

Yavru, 18 aylık bir gebelikten sonra doğdu; SeaWorld, 140 ila 160 kilogram arasında ağırlığı ve iki metreye kadar da boyu olduğunu söyledi. Bu, 25 yaşındaki Takara’nın beşinci doğumu oldu.

SeaWorld’in veteriner hizmetleri başkan yardımcısı Dr Hendrik Nollens, araştırmacıların orca gelişimini doğal ortamda yapılamayan şekillerde çalışmak için son şans olacağını söyledi.

SeaWorld’de yapılan baskı, doğuştan zalim olan katil balinaların tutsaklığını ve halka açık sergilerini, 2013 belgeseli Blackfish’in piyasaya sürülmesinden sonra başladı.

Hayvan hakları grubu People for Ethical Treatment of Animals (PETA), SeaWorld’ün Takara’yı ve yavrusunu tanktan etrafı ağlarla çevrili “okyanus barınağı”na taşımaları gerektiğini söyledi.

PETA’nın kuruluş ilişkileri uzmanı Stephanie Shaw “Yardıma istekli bir çok insan var. Öne çıkan ve önemli bağışlar sunan şirketler var” dedi.

“Bu tür sahil barınakları gerçekten yapılabilir şeylerdir.”

 

Kaynak: Reuters