Dünyadaki tüm doğal fenomenlerin hiçbiri Kuzey Aroralar’ın esrarengiz ışık gösterisiyle kıyaslanamaz. Daha çok kuzey ışıkları olarak bilinen bu fenomen, kuzey yarım kürede bazen görülebilen gökyüzündeki rengin dansını tarif etmektedir. Yüzyıllar boyunca, birçok mit ve efsaneler kuzey ışıkları hakkında dönüp dolaşmıştır. Eskimolar, ışıkların fokların, balinaların ve karibuların ruhları olduğuna inanırdı. Kanada’nın Algonkiyen Yerlileri, onları “Büyük Ruh” tarafından yakılan büyük bir ateşin yansıması zannederlerdi. Işıklar kırmızılaştığı zaman, Orta Çağ halkı, yaklaşan savaşa bir işaret olduğunu düşünürdü. Ve Eski Avrupa’da, manzara, ölüm ve hastalık salgınına işaret ettiğine inanan insanlara korku saçardı. Tarih boyunca başka yerlerde ışıklar, “Ruhların Dansı” ya da Tanrı’nın bir işareti olarak tanımlanmıştır. Ancak, bu harikanın arkasında çok basit, mantıksal ve doğal olarak bilimsel bir sebep vardır. Kuzey ışıkları aslında güneşin yüzeyindeki fırtınaların sonraki etkileridir. Fırtınalar azaldığında, yüklü parçacıklar (güneş rüzgârı) uzayın dışına fırlarlar ve Dünya’nın manyetik alanları ile çarpışırlar (bu durumda Manyetik Kuzey Kutbu). Bazı parçacıklar atmosferin en dış kısmında dolanırken, bazıları da üst atmosfere sızar ve hava atomlarıyla çarpışır. Parçacıkların enerjisi yayılır ve Dünya’nın yüzeyinde, kuzey ışıklarının titreyen, hareketli ışınları olarak görünür.

Erasmus + Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi olarak “Kuzey Işıkları” projesi, Türkiye’nin en kuzeyindeki Sinop’taki gönüllülerin renkli faaliyetlerini tanımlamaktadır. Projemizde 3 faaliyet bulunmaktadır. Bunlar:

1. faaliyet, ev sahipliğini Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nin yapacağı 5 akıştan oluşan 59 gün süreli kısa dönem AGH faaliyetidir. Bu faaliyette Almanya, Bosna ve Hersek, Beyaz Rusya, İspanya ve İtalya’dan hayvan sağlığı okumuş, özellikle veteriner olan, gençler yer alacak ve Sinop Belediyesi’ne ait olan Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi (hayvan barınağı)’nde bulunan sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımını üstleneceklerdir.

2. faaliyet, ev sahipliğini Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin yapacağı tek akıştan oluşan 306 gün süreli uzun dönem AGH faaliyetidir. Bu faaliyette Tunus’lu bir genç yer alacaktır.

3. faaliyetin de ev sahipliğini Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği yapacaktır. 5 akıştan oluşan 59 gün süreli kısa dönem AGH faaliyetidir. Bu faaliyete Hırvatistan, İspanya, İtalya, Ukrayna ve Yunanistan’dan katılan gönüllüler ve 2. faaliyetteki gönüllü, sanat alt yapısına sahip olacak, 2019’da 7. yapılacak olan Sinopale – Uluslar Arası Sinop Bienali – organizasyonunda görev alacaklar, yurt dışından gelen sanatçı ve kuratörlerin asistanlığını yapacaklar ve kişisel sanat faaliyetlerini tecrübeli sanat yönetmenleri eşliğinde gerçekleştirme ve izleyici ile buluşturma fırsatını yakalayacaklardır.

Türkiye’nin kuzeyinden yansıyan bu ışıklar, hem Sinop’un doğal ve antik güzelliklerini farklı sanat tarzlarıyla ortaya çıkaracak, hem de sahipsiz hayvanlar için bir koruma kalkanı oluşturacaktır.

GÖNÜLLÜLERİMİZ:

Faaliyet 1:

Gönüllü: Dina Dolbik

Gönderen Kuruluş: Belarusian Youth Public Union New Faces, Beyaz Rusya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri : 06 Mayıs – 03 Temmuz 2019

Dina, barınaktaki ve sokaklardaki sahipsiz dostlarımızın tedavi ve beslenmelerinde bizlere yardım etti. Kermesimizde çalıştı.

 

Gönüllü: Fabiola Olivieri

Gönderen Kuruluş: AMFI Agenzia per la Mobilità e la Formazione Internazionale, İtalya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 8 Temmuz – 4 Eylül 2019

Sarıkum Doğal Hayatı Koruma Merkezi’nde veteriner asistanı olarak çalıştı. Muayene, röntgen, tedavi ve cerrahi çalışmalarında veterinerlere asistanlık yaptı. Tedavi ve post op süreçlerinde hastaların bakımını yaptı ve iyileşme süreçlerini kayıt altına aldı. Ameliyatlardan sonra bazı kuşların kanatlarını ve ayaklarını tekrar kullanabilmesi ve doğada hayatta kalabilmesi için fizyoterapi süreçlerinde görev aldı. Merkezde hasta yatan geyik, ceylan, ayı, yavru ayı ve bir çok kuşun beslenmelerinden de sorumlu oldu. Ayrıca kaldığı eve gelen 7 annesiz yavru köpeğin bakımını diğer gönüllülerle paylaştı. Gece bakım nöbetlerini kendisi aldı. Sinop’un öksüz, yaralı ve hasta tüm hayvanların iyilik meleği oldu ve onlara anne şefkati gösterdi.

 

Gönüllü: Sumeja Jahić

Gönderen Kuruluş: Udruzenje Mladi Volonteri, Bosna ve Hersek

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 9 Eylül – 6 Kasım 2019

Sumeja, Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’nde bulunan sahipsiz kedi ve köpeklerin sağlığına kavuşması için belediyemizin veteriner hekimi Volkan Tuncay ve diğer gönüllü veterinerler ile birlikte çalıştı. Bir çok sahipsiz dostumuz Sumeja sayesinde iyileşti. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinliklerimizde aktif rol aldı. Derneğimizin para kazanma faaliyetlerinde çalıştı. Kedi oyun alanının boyanması faaliyetinde yer aldı. Bosna kültürünü bizlere tanıttı. Sinop’ta bir çok dost edindi. Herkes onu çok sevdi.

 

Gönüllü: Nieves Gracia Pinilla

Gönderen Kuruluş: Asociacion Building Bridges, İspanya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 8 Kasım – 21 Aralık 2019

Nieves faaliyeti boyunca Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’ndeki sahipsiz dostlarımızın doktoru oldu ve belediyemizin Veteriner Hekimi Volkan Tuncay ve Finlandiyalı stajyerimiz Veteriner Heidi Peltola ile birlikte ameliyatlara girdi. Yavrulara aşı yaptı ve dahiliye teşhisleri koydu.

 

Gönüllü: Serena Frigo

Gönderen Kuruluş: AMFI Agenzia per la Mobilità e la Formazione Internazionale, İtalya

Ev Sahibi Kuruluş: Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 19 Ocak – 13 Şubat 2020

Serena, Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Yaşam Evi’ndeki sahipsiz kedi ve köpeklerin tedavisinde belediyemizin veteriner hekimi Volkan Tuncay ile birlikte çalıştı. Her gün barınağımızda bulunan can dostlarımızın muayenesini yaparak, sağlık kontrollerini yaptı. Hassas durumda bulunan yavru köpeklere kaldığı evde baktı ve iyileşmesini sağladı.

 

Faaliyet 2:

Gönüllü: Chada Elward Mazigh

Gönderen Kuruluş: Club Culturel Ali Belhouane Tunis, Tunus

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 25 Mart 2019 – 25 Ocak 2020

Chada, Sinop’un kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleşmesinde yer aldı. Bu faaliyetlerin en büyüğü Sinopale 7 idi. Sinop’un uluslararası kültür ve sanat bienali olan Sinopale’de, Chada bir çok yerli ve yabancı sanatçı ve küratörün asistanlığını yaptı. Ukraynalı sanatçı gönüllümüz Kate Buriak ile birlikte kendi çalışmasını Sinopale kapsamında seyirci ile buluşturdu. Bunun dışında Sinopale’nin ara performans, sergi ve atölyelerinde sanatçı ve küratör asistanlığı yaptı. Lakerda Festivali’nde görev aldı.
Chada, ayrıca bizim derneğimizin bir çok faaliyetinde inanılmaz işler yaptı. Bunların en başında, bir çok sahipsiz kedi ve köpeğe evinde baktı. Onların bakımını üstlendi. En önemlisi ise Temmuz ayında derneğimize gelen 10 günlük annesiz 7 yavrunun bakımını diğer gönüllülerle paylaşarak üstlendi. Yavruların hepsi de yaşadı ve hepsi de sahiplendi. Sahipsiz Hayvanlar için düzenlediğimiz kermeste her gün çalıştı ve satış yaptı. Dükkanın düzenlenmesini sağladı. Kermeste satılması için, çocuklara yönelik kartlarla oynanan ve çocukların hem hayvan sevgisini artırmak, hem de dikkat ve zekalarını geliştirmek amacıyla, Ukraynalı sanatçı gönüllümüz Kate ile birlikte bir oyun seti hazırladı ve bu setlerin hepsi satıldı. Sahipsiz hayvanlar için düzenlediğimiz kahvaltı organizasyonunda görev aldı. Yine fon yaratma faaliyetlerimizden biri olan yıl başı hediye setlerinin tasarımlarını yaptı ve bütün setler satıldı. Chada, ayrıca bizim bu faaliyetlerimizin bütün afişlerini ve tanıtımlarını muhteşem yeteneklerini kullanarak yaptı.
İspanyol, fim yönetmeni gönüllümüz Alvaro Hernandez Sanchez’in sokak hayvanları üzerine yaptığı kamu spotu filminde yönetmen yardımcılığı ve senaristlik yaptı.
23 Nisan’da bayram etkinliklerinde görev aldı ve çocukların yüzlerini boyadı.
Chada, faaliyeti boyunca diğer ülkelerden gelen tam 21 gönüllünün çevreye ve yapacakları işe uyum sağlamaları için yardım etti. Onların mentoru oldu. Ayrıca Türkçe dersleri aldı ve dilimizi konuşmayı öğrendi. Bizden biri oldu.
Sinop’ta bir çok dost edindi ve herkes onu çok sevdi. İkinci AGH hakkını da yine bizlerle yapan Chada’yı biz çok sevdik.

 

 

 

Faaliyet 3:

Gönüllü: Álvaro Hernández Sánchez

Gönderen Kuruluş:  Asociacion Building Bridges, İspanya

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 20 Nisan 2019 – 17 Haziran 2019

Alvaro, hem Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin kültür ve sanat faaliyetlerinde yer aldı, hem de bize çalıştı. Sokak hayvanları için bir kamu spotu filmi hazırladı. Sinop Belediyesi için büyük bir resim yaptı. Fotoğrafçılık becerilerini geliştirerek, kişisel portfolyosuna yeni eserler ekledi.

 

Gönüllü: Kateryna Buriak

Gönderen Kuruluş:  Non-Government Organization “Unit”, Ukrayna

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 19 Haziran – 16 Ağustos 2019

Bir ressam olan Kate, Sinopale 7’de görev aldı. Bienalin gerçekleşmesinde kuratörlerle ve tüm ekiple çalıştı. Bremen Sanat Üniversitesi’nden Profesör Samuel Nyhol ile “Gule Gule” adlı projede yer aldı. Bremen’den gelen ekiple ağları genişletti. Plajlardan çöp toplama atölyesi gerçekleştirdi ve çöpler için şablonlar oluşturdu. Sinopale 7’de, Tunuslu sanatçı gönüllümüz Chada Mazigh ile birlikte “Plastik Dalgalar” adlı projesini gerçekleştirdi. Sinopale arşivi için Sinop manzaraları resimlerini yaptı. Sinopale 7’nin tüm atölye ve performanslarına katıldı. Seramik sergisinin oluşumuna yardım etti. Derneğimizin kermesinde çalıştı. Kermeste satılmak üzere çocuklar için hayvan hafıza kartları yaptı. Hepsi de satıldı! Ayrıca diğer gönüllülerle birlikte kaldığı eve gelen 7 annesiz yavru köpeğin gece-gündüz bakımını üstlendi.

 

Gönüllü: Tin Bulić

Gönderen Kuruluş: Centar za osobni i profesionalni razvoj Syncro – Synergy Croatia, Hırvatistan

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 19 Ağustos – 16 Ekim 2019

Tin, Sinopale 7’nin tüm performans, sergi ve atölyelerinin gerçekleşmesinde organizasyon ekibinde görev aldı. Bienal bittikten sonra barınağımızdaki kedilerimiz için marangozluk becerilerini kullanarak iki oyun evi yaptı. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinliklerimizde görev aldı. Çocuklara hayvanları sevdirdi ve Barış FM’de canlı yayın konuğu oldu.

   

   

 

Gönüllü: Ioannis Voutsas

Gönderen Kuruluş: Hellenic Youth Participation, Yunanistan

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 21 Ekim – 18 Aralık 2019

Ioannis, hem ev sahibi kuruluşa, hem de sahipsiz hayvanlara çok çalıştı. Bir veteriner olan Ioannis, belediyemizin veteriner hekimi Volkan Tuncay ile birlikte ameliyatlara girdi. Yavrulara aşı yaptı ve dahiliye teşhisleri koydu.

 

Gönüllü: Nina Turina

Gönderen Kuruluş: Centar za osobni i profesionalni razvoj Syncro – Synergy Croatia

Ev Sahibi Kuruluş: Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

Faaliyet Tarihleri: 08 Ocak – 06 Mart 2020

Nina faaliyeti boyunca bir çok iş yaptı. Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin kültür sanat faaliyetlerinde yer aldı. Sinop’taki balıkçılarla belgesel film çekti. Sahipsiz dostlarımız adına satılması için ürünler geliştirdi. Barınaktaki dostlarımızın sahiplendirilmesi için onların güzel fotoğraflarını çekti.